Aktualizacja 1.6 – "Piaski Sułtanatu" właśnie została opublikowana, a w jej skład wchodzi między innymi całkowity rework Zjednoczonego Sułtanatu Nerdii, opis klimatów, rozbudowana charakterystyka Initium oraz bliższe spojrzenie na sprawę wybuchu zarazy na Nagate. O wszystkim przeczytać możecie tutaj!

Klimaty

Pomniejsze księgi, opowiadania, spisy świąt, jak i pozostałe, mniej znaczące tomy porozrzucane są po dziesiątkach półek ustawionych w Kompendium Wiedzy. Właśnie natrafiłeś na jedną z nich.
Awatar użytkownika
Everold
Posty: 168

pt lis 09, 2018 1:10 pm  

Księstwo Jaksaru


  Jaksar zajmujący ogromną przestrzeń na mapie wbrew pozorom nie jest zbyt zróżnicowany, jeśli chodzi o strefy klimatyczne. Jeśli przyjąć za kryteria jedynie tereny kontynentalne, można założyć występowanie czterech takich stref. W niewielu opracowaniach bierze się pod uwagę Ziemie Północy, odgrodzony od Księstwa cieśniną teren wiecznej zmarzlizny. Określa się go mianem klimatu polarnego, właśnie ze względu na jego nieprzyjazną wszelkiemu życiu pogodę. Nie wiadomo dokładnie, co ją determinuje, ani jak daleko ona sięga, lecz surowość tego miejsca skutecznie odstrasza wszelkich badaczy. Klimat ten sięga praktycznie do samego kontynentu, gdzie jego pozostałości ciągną się jeszcze przez wiele kilometrów aż w okolice Żarnowca. Ze względu na łagodność względem poprzedniej strefy, badacze zdecydowali się nazwać ten klimat subpolarnym. Charakteryzuje się zmarzlizną przez większość czasu, ale warunki nie są tak surowe, jak dalej na północy. Ponadto w okresie kwietnia-sierpnia występuje zalążek lata, kiedy temperatura sięga maksymalnie do 10 stopni. Roślinność jest więc tam skąpa, karłowata i tamtejsza ludność zdana jest na myśliwych i dostawy z południa.
  Właściwa, największa część Księstwa Jaksaru podzielona jest na trzy równoległe do siebie strefy klimatyczne. Największa określana jest mianem klimatu przejściowego – obejmuje środek kontynentu, od Wielkiego Stepu, granicząc z Czarnymi Bagnami i Wzgórzami Onych, sięgając nawet do Królestwa Waldgrossen. Zahacza nawet o zachodnią część, na północ od bagien. Charakteryzuje się zmiennością pogody oraz łagodnością pór roku. Opady są tutaj wysokie, w głównej mierze występujące na wiosnę oraz jesień, kiedy temperatura waha się najbardziej. W lecie za to sięga ona do 25 stopni, w zimie zaś nie spada poniżej -10. Taki stan rzeczy sprzyja użytkowaniu rolnemu potężnych terenów stepowych oraz hodowli bydła.
  Na zachód i wschód od środka kontynentu sprawa ma się jednak inaczej. Okolice Czarnych Bagien nazywa się klimatem ciepłym morskim. Duży wpływ na ten klimat mają prądy oceaniczne oraz kształtujące się nad oceanem masy powietrza, które znacząco zwiększają wilgotność tamtejszego powietrza. Apogeum takich warunków jest bezpośrednio na terenach bagien, gdzie występują częste opady, temperatura jest raczej stała, na poziomie ok. 20 stopni (w zimie spada ona do 5-10). Im bliżej północy, tym bardziej suche powietrze i zimniejsze. Na wschodzie zaś, za granicą Wzgórz Onych, gdzie są tereny Śnieżnej Przystani, występuje klimat chłodny, sięgający aż wyspy Nagate. Teorie spiskowe dotyczące wiecznego śniegu graniczącego z umiarkowanym, kontynentalnym klimatem były doprawdy przeróżne – od widzimisię Onych, przez tajemnicze ustrojstwo, które zamontowali Drudzy dawno temu, kończąc nawet na wpływie zarażonej wyspy na klimat tych okolic. Prawda jest jednak dużo bardziej prozaiczna, mająca swe wyjaśnienie w nauce. Otóż strefa, w której znajduje się Śnieżna Przystań, jest tu dalej, niż zaraza na Nagate i odkrycie Maszyny. Głównymi czynnikami wpływającymi na tak ekstremalny klimat są chłodne prądy morskie połączone z napływającymi znad Nagate arktyczno-morskimi masami powietrza. Obecność "za plecami" masywu górskiego blokuje dostęp do tworzonych nad stepem mas powietrza mogących nieco ocieplić klimat Przystani. Odizolowanie od reszty kontynentu, spora wilgotność powietrza i wspomniane wyżej prądy oraz masy ukształtowały tę część Jaksaru w coś na kształt subpolarnego klimatu, niezwykłej anomalii, do tej pory tłumaczonej nadnaturalnymi zjawiskami.

Królestwo Waldgrossen


  Można mówić w przypadku klimatów o pasowości ich występowania (jednak z kilkoma odstępstwami), z regułą ocieplania się w miarę postępowania na południe. Tak też Królestwo Waldgrossen nie jest ujednolicone w tej kwestii, szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę urozmaicenie terenu. Postępując więc coraz niżej, na samej granicy z Jaksarem można jeszcze zahaczyć o resztki występujących tam klimatów, tj. przejściowego w centrum oraz umiarkowanego morskiego na zachodzie (okolice Initium). Potem jednak następuje subtelna zmiana, zachowując jednak pewne prawidłowości. Największa, centralna część Waldgrossen, będąca właściwie tylko Wielkim lasem, ma cechy klimatu umiarkowanego, nazwanego kontynentalnym. Charakterystyczne dla Wielkiego Lasu i jego rubieży (nie licząc tych północnych, graniczących z Białym Lasem, dziwną, nadal niewytłumaczalną anomalią) są ciepłe lata i mroźne zimy. Temperatura w lecie nie przekracza 25-30 stopni, zaś w zimie -15. Opady występują głównie w lecie, charakteryzując się sporą gwałtownością. Zimy są stosunkowo suche, chociaż nieraz zdarzały się wyjątki w postaci sporych zasp na sporej części lasu.
  Zachodnia część Waldgrossen jest jeszcze cieplejsza, głównie przez obecność gór Erzberg na wschodzie blokujących napływ mas powietrza. Dużo ma tutaj także do powiedzenia ciepły prąd morski z południa, a także brak sporych obszarów leśnych. To wszystko złożyło się na wyjątkowo ciepły klimat, zwany podzwrotnikowym morskim (zgodnie z ustaleniami naszych astronomów dotyczących podziałów Everoldu).
  Temperatury dochodzą w najgorętszych miesiącach do 35 stopni, zaś w zimie rzadko spadają poniżej -5. Masy powietrza napływające znad oceanu zwiększają znacznie wilgotność powietrza, zaś same opady są krótkie, rzadkie i gwałtowne w lecie, intensywne podczas wiosny, jesienią praktycznie nie występują, a i zimą są częste. Oczywiście śnieg również się zdarza, ale nie jest zbyt częstym zjawiskiem.
  W miejscu, gdzie Wielki Las się kończy, a zaczyna dzielnica Portu Awos, można dostrzec wyraźne wpływy nadciągające znad morza oraz Cesarstwa. Obecność wyspy zmienia znacząco klimat tej części kontynentu, bowiem w porównaniu do zachodniej części, jest to zdecydowanie chłodniejsza część. Co interesujące, można tutaj spotkać elementy klimatu charakterystycznego bagnom, chociaż brak naturalnej bariery, jaką są góry, wpływa na obecność klimatu kontynentalnego. Port Awos jest więc mieszanką wilgotnego, morskiego klimatu nadchodzącego znad Tsuri, ciepłego i suchego klimatu Wielkiego Lasu, a nawet dzięki prądom posiadając cechy Czarnych Bagien. Te okolice nie są jednak klasyfikowane jako klimat kontynentalny, a przyporządkowane do klimatu wyspy Cesarskiej. Temperatura oscyluje więc w granicach 20-25 stopni latem i -10/-15 zimą. Masy powietrza znad kontynentu i wysp ścierają się tam często, tak więc opady są duże i częste, głównie na jesień i wiosnę. Jest to jednak jedna z bardziej umiarkowanych części Waldgrossen.
  Południowe granice Królestwa charakteryzują się znacznie podwyższoną temperaturą powietrza oraz jego mniejszą wilgotnością. Spowodowane jest to sąsiedztwem pustyni i tworzących się nad nią suchych, gorących mas powietrza.

Zjednoczony Sułanat Nerdii


  Znaczna część Nerdii to pustynie – skrajnie niesprzyjające jakiejkolwiek egzystencji połacie terenu pokryte piaskiem bądź kamieniem, o temperaturze dochodzącej nawet do 60 stopni w dzień i gwałtownie spadającej w nocy nawet do 0 stopni. Wilgotność powietrza jest tam praktycznie zerowa, a nasłonecznienie jest wysokie. Klimat ten, obejmujący znaczną część Nerdii nazwano zwrotnikowym pustynnym. Nie sprzyja on rozwojowi żadnej fauny ani flory z nielicznymi wyjątkami. Są nimi oazy, gdzie podziemne wody znajdują się wystarczająco nisko, aby pewne ciepłolubne rośliny mogły się rozwinąć. Niektóre oazy są wielkości domu przeciętnego rzemieślnika, a niektóre z łatwością zmieściłyby niewielką wioskę. To wokół nich skupia się cała fauna, w tym i sami ludzie i przeważnie wszelkie szlaki wytyczone są wzdłuż ich występowania.
  Na wybrzeżach dominuje klimat zwrotnikowy morski, gdzie wilgotne masy powietrza napływające znad oceanu oraz chłodne prądy morskie czy w końcu wiatry nadmorskie pozwalają na rozwój jakiegokolwiek życia. Oczywiście nadal ciężko w tych okolicach o uprawy roślin, a zwierzęta są charakterystyczne dla tamtejszego klimatu, przystosowane do niego. Temperatury w ciepłe miesiące osiągają ponad 40 stopni, w zimne – powyżej 20. Opady są nieregularne, skąpe i występują prawie cały rok. Jest tam więcej źródeł wody słodkiej, ale i tak mieszkańcy tamtych miast uzależnieni są od handlu z innymi państwami.
  Południowe rubieże Sułtanatu to klimat podrównikowy suchy. Zalicza się do niego południowe wybrzeże, w tym tereny Zakonu Niebiańskiego Płomienia, Bakasz i Lajihar, a także część południowych wysp. Charakteryzuje się okresami, w których występuje deszcz oraz nie. Można więc wyróżnić dwie pory – suchą i deszczową. Praktycznie większą część roku zajmuje pora sucha (wrzesień-maj), podczas gdy od czerwca do sierpnia występują opady – nie tak intensywne, jak chociażby w Waldgrossen, ale zdecydowanie życiodajne. Temperatura podczas pory deszczowej oscyluje między 25 a 30 stopni, zaś podczas pory suchej jest to między 30 a 35 stopni.

Cesarstwo Czterech Wysp


  Cesarstwo położone jest w kilku strefach klimatycznych, co czyni każdą z czterech największych wysp unikalną i złożoną. Każda z nich posiada inne ukształtowanie terenu, które w połączeniu z masami powietrza, prądami i wiatrami wpływa na jej klimat. Właściwie wszystko na nich różni się od tego, co poznano już na kontynencie, ale to już kwestia wyizolowania od stałego lądu i wszechobecność mórz.
  Nagate jeszcze przed jej nieszczęśliwym wypadkiem było górzystą wyspą o chłodnym klimacie. Ciężkie, zimne masy powietrza napływające z północy, obecność zimnych prądów morskich i górzysty teren ukształtował jej klimat w chłodny, sięgający aż Jaksaru. Temperatury, chociaż wyższe niż na wybrzeżu jaksarskim, nie przekraczały 20 stopniu w lecie, zaś w zimie spadały poniżej -10 stopni. Częste opady spowodowane były wysoką wilgotnością powietrza charakterystyczną dla wszystkich wysp, zaś fauna i flora stosunkowo skąpa. Klimat nie zmienił się po katastrofie, ale ponury wystrój wyspy pogłębił uczucie chłodu, jakie tam występuje. Najzimniej jest w okolicach gór Numa, które mają najbliżej do klimatu subpolarnego.
  Tsuri to wilgotna wyspa położona w rejonie klimatu umiarkowanego morskiego. Jak wszędzie, wpływ otaczających ją głębokich wód ma tutaj dominujące znaczenie. Znaczna wilgotność powietrza powoduje częste, acz w miarę umiarkowane opady. Góry na północy trochę blokują wpływ zimniejszych mas powietrza, dzięki czemu jest tutaj zdecydowanie cieplej. Temperatura w zachodniej części wynosi w najcieplejszym miesiącu około 25 stopni, zaś w najzimniejszym około 5. Dzięki takiemu, a nie innemu klimatowi Tsuri może pochwalić się urodzajnymi plonami oraz dobrze odchowaną trzodą.
  Shihon oraz Sutato znajdują się w tak zwanej strefie monsunowej. Jest to charakterystyczny dla tych wysp klimat objawiający się niezwykle wysokimi opadami deszczu w lecie oraz porą suchą w zimie. Znacznie to wpływa na tamtejszą gospodarkę, uprawy i hodowlę, szczególnie, iż często grozi to niebezpiecznymi dla mieszkańców powodziami. Ponadto w porze monsunowej temperatura powietrza dochodzi do ponad 30 stopni – jest to właściwie jedna z głównych przyczyn powstawania takiego, a nie innego klimatu bezpośrednio graniczącego z bezkresnym morzem, a nie stałym kontynentem. W zimie sytuacja odwraca się i chłodna, sięgająca 0 stopni temperatura w połączeniu z niską wilgotnością powietrza stwarza warunki skrajne. Lekkim wyjątkiem jest tutaj Sutato, na którym cała pogoda zdaje się być nieco ustabilizowana, opady mniejsze, występujące także w zimie. Spekulowano, czy mają na to wpłw czynniki naturalne, czy spowodowane obecnością Maszyny na wyspie, ale do tej pory nie osiągnięto konsensusu. Przeciwnicy teorii Maszyny uważają, że obecność kontynentu oraz położenie w zwrotnikowej strefie jednocześnie leżąc praktycznie na otwartym morzu nieco reguluje tutejszą temperaturę. Jej zwolennicy argumentują to innymi anomaliami, nie tylko pogodowymi, występującymi na tej wyspie jeszcze przed całkowitym jej zasiedleniem, m.in. niezwykle bujna roślinność. Spory nadal trwają, ale aktualnie Sutato zaklasyfikowana jest jako wyspa klimatem podobna Shihon i na razie tak zostanie.
Ilość słów: 2081

  •   Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość